Česky English Deutsch Polski

Search

Breadcrumb navigation

Hotel Kamzík > Nová struktura - nemazat! > O hotelu > Aktivity > Lyžování > Běžecké tratě Jeseníky

Běžecké tratě Jeseníky

Pokochejte se krásou běžeckých tratí Malé Morávky v tomto videu. Hotel Kamzík v pořadu Běžkotoulky!

 

Běžecké trasy v okolí Karlova

Karlov - Alfrédka - Karlov - 24 km

Náročnost: méně náročná trasa po upravovaných stopách vedoucí převážně lesními úseky od Rýmařova, Malá Morávka

Trasa začíná v Karlově, v nejnavštěvovanějším středisku celých Jeseníků. Pokračuje cestou na Mravencovku, odkud je možné přehlédnout celou Velkou kotlinu, a kolem chaty Alfrédky na Mravenčí sedlo. Mineme Medvědí skály a rozcestí U Škaredé jedle nás dovede do rekreační osady Žďárský Potok. Z ní se vydáme k Nové Vsi, kde se nám otevře výhled na Dolní Moravici a Bruntálsko, překročíme Jelení potok a vydáme se zpět do Karlova.


Běžkařské trasy z Malé Morávky

Malá Morávka spolu s Karlovou Studánkou nabízí návštěvníkům široké spektrum vyžití při zimních sportech. Obě střediska jsou výchozími body pro nástup na hlavní hřebenovku Jeseníků - Jesenickou magistrálu. V okolí se dále nachází řada běžeckých tras a množství sjezdovek: Malá Morávka - Karlov, Sport centrum
Figura Praděd - Ovčárna.

1. Malá Morávka -> Malá Morávka - 31,0 km

Malá Morávka (660 m n. m.) -> 4,0 km Karlov (710 m n. m) -> 7,0 km U Mravencovky (899 m n. m.) -> 10,0 km Alfrédka (1080 m n. m.) -> 13,0 km Jelení studánka (1320 m n. m.) –> 19,5 km Barborka (1325 m n. m.) –> 24,0 km Karlova studánka (815 m n. m.) –> 25,0 km Hvězda (865 m n. m) -> 31,0 km Malá Morávka
(660 m n. m.)

Náročnost: převýšení  800 m, náročná trasa délkou a převýšením, obtížný výstup na Jelení studánku, náročný sjezd z Petrových kamenů, silnice od Rýmařova,
Malá Morávka

Nástupním místem je Malá Morávka, odkud se vydáme na Mravencovku a pak k chatě Alfrédka. Po návštěvě chaty nás čeká náročné stoupání na Jelení studánku, odměnou však bude překrásný výhled z hlavního hřebenu. Z Jelení studánky budeme pokračovat kolem porostů kosodřeviny přes vrcholy Velkého Máje (1385 m), Kamzičníku (1420 m) a Vysoké hole (1464 m) k Petrovým kamenům (1438 m). Po zdolání komplikovaného sjezdu k Ovčárně se upravovanou cestou téměř po rovině dostaneme k nejstarší horské chatě v Jeseníkách - Barborce. Zdatnější jedinci se mohou vydat na vrchol Pradědu. Po návratu k Ovčárně, pokračujeme k rozcestí Nad Ovčárnou a k chatě Eustašce a nakonec se dlouhým sjezdem po úbočí Temné a Kopřivné dostaneme k hotelu Kamzík v Karlově odkud dorazíme zpět do Malé Morávky.

2. Malá Morávka -> Praděd - 13,0 km

Převýšení: 900 m

Malá Morávka (660 m n. m.) -> 6,0 km Hvězda (865 m n. m.) -> 7,0 km Karlova studánka (815 m n. m.) -> 11,5 km Barborka (1325 m n. m.) -> 13,0 km Praděd
(1492 m n. m.)


Běžkařské trasy v Nové Vsi u Rýmařova

Tratě vedené po loukách s krásnými výhledy a chutným občerstvením ve výšce 860 m n. m. Možnost napojení na páteřní Jesenickou lyžařskou magistrálu.
Provozovatelem tratí i horské chaty Myslivna je Sportovní klub Policie Olomouc - oddíl lyžování.
Mimo závodní dny jsou tratě přístupné pro širokou veřejnost, jsou napojeny na upravované turistické cesty - trasy směrem na Karlov, Alfrédku a Skřítek.

TRASA 2A, 5,7 km: Nová Ves - Dolní Moravice
TRASA 2B, 5,7 km: Nová Ves - Janovice - Stará Ves
TRASA 2C, 3,9 km: Nová Ves - Horní Moravice - Dolní Moravice (Avalanche)
TRASA 2D, 5,0 km: Nová Ves - okruhy


Běžkařské trasy z Ovčárny

Oblast Ovčárny a Pradědu je výhodným výchozím bodem jak pro přejezd hřebene Jeseníků, tak pro celou řadu lokálních běžeckých tratí. Nacházejí se zde jedny
z nejlepších sněhových podmínek v ČR. Nedaleko se nachází známé lyžařské středisko Sport centrum Figura Praděd - Ovčárna.

1. Ovčárna -> Malá Morávka - 13,5 km

Převýšení: 650 m

Ovčárna (1300 m n. m.) -> 1,0 km Barborka (1325 m n. m.) -> 5,5 km Karlova Studánka (815 m n. m.) -> 6,5 km Hvězda (865 m n. m) -> 12,5 km Malá Morávka
(660 m n. m.)

2. Ovčárna -> Vrbno pod Pradědem - 18,0 km

Převýšení: 750 m

Ovčárna (1300 m n. m.) -> 1,0 km Barborka (1325 m n. m.) -> 5,5 km Karlova Studánka (815 m n. m.) -> 6,5 km Hvězda (865 m n. m) -> 8,0 km Hřeben (955 m n. m.) -> 9,0 km Ovčí vrch (966 m n. m.) -> 11,0 km Malá Hvězda (855 m n. m.) -> 13,5 km Anenská myslivna (826 m n. m.) -> 15,0 km Pod Šindelnou (754 m n. m.) -> 18,0 km Vrbno pod Pradědem (550 m n. m.)


Okruh Vrbno pod Pradědem - Karlova Studánka

Délka: 21,5 km
Náročnost: poměrně náročná trasa vedoucí převážně lesními cestami, silnice od Bruntálu a Jeseníku, železnice z Milotic nad Opavou

Z Vrbna pod Pradědem se vydáme „Psí stezkou“ nad osadu Ludvíkov, kde se po levé straně zvedají svahy Vysoké hory (1031 m) a postupně se nám odkrývá výhled na vrchol Pradědu a hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Dorazíme do Karlovy studánky, pokračujeme vesměs zalesněným terénem po úbočí Lyry (1092 m), kolem přírodní rezervace Jelení bučina k Pytlácké chatě, ležící na úbočí Žárového vrchu (1094 m).Po klesání k Vrbnu pod Pradědem nastoupíme na závěrečný okruh kolem Zámecké hory se zbytky hradu Fürstenwald.


Rejvíz - Karlova Studánka

Délka: 26 km
Náročnost: středně obtížná trasa

Z nejvýše položené obce ve Slezsku Rejvíz se vydáme lesní cestou údolím Černé Opavy do sedla Orlíku (1005 m). Ze sedla je možné se dostat úbočím Medvědího vrchu (1216 m) a Pytláku (1040 m) do Vrbna pod Pradědem. Naše trasa nás ale ze sedla Orlíku vyvede přes Jelení loučky (1113 m) na Videlský kříž (926 m), odkud pokračujeme po lesní cestě vedoucí úbočím Sokola a Prostředního vrchu k silnici, po níž se pak dostaneme do lázeňského města Karlova Studánka.

 

Skřítek - Červenohorské sedlo

Délka: 24 km + 2 km na vrchol Pradědu a zpět
Náročnost: náročná trasa
Občerstvení: motorest na Skřítku, Ovčárna, Červenohorské sedlo

Trasa začíná u motorestu Skřítek a bývá označována jako nejkrásnější a nejzajímavější hřebenovka. Po startu od motorestu pokračujeme kolem Národní přírodní rezervace Rašeliniště Skřítek, odkud stoupáme na Ztracené kameny. Po dosažení hřebenu nás cesta zavede k Jelení studánce a pak vystoupíme na druhý nejvyšší vrchol Jeseníků - Vysokou holi (1464 m), odkud je krásný výhled do okolí. Pokračujeme k Petrovým kamenům, sjedeme na Ovčárnu a po pár kilometrech vystoupíme na nejvyšší horu Jeseníků - Praděd (1492 m). Na vrcholu Pradědu je telekomunikační věž s vyhlídkou, která nám poskytuje překrásný výhled do blízkého i vzdáleného okolí. K cíli naší trasy - do Červenohorského sedla - se dostaneme přes Slatě a Kamzík.


Ramzová - Lipová lázně

Délka: 17 km
Náročnost: náročná trasa
Občerstvení: Ramzová, chata Jiřího na Šeráku, Bobrovník, Lipová Lázně

Výchozím místem na této trase je Ramzová, z níž vyrazíme na Šerák a poté lesní cestou kolem studánky Dobrá voda zamíříme na Čerňavu (1065 m). Po výstupu na Koňskou vyhlídku se nám naskytne překrásný výhled do údolí říčky Branné.

Hřebenovka Kralického Sněžníku

Délka: 30 km
Náročnost: velmi náročná trasa
Občerstvení: minimální, pouze ve Starém Městě

Z nejvýše položené obce ve Slezsku Rejvíz se vydáme lesní cestou údolím Černé Opavy do sedla Orlíku (1005 m). Ze sedla je možné se dostat úbočím Medvědího vrchu (1216 m) a Pytláku (1040 m) do Vrbna pod Pradědem. Naše trasa nás ale ze sedla Orlíku vyvede přes Jelení loučky (1113 m) na Videlský kříž (926 m), odkud pokračujeme po lesní cestě vedoucí úbočím Sokola a Prostředního vrchu k silnici, po níž se pak dostaneme do lázeňského města Karlova Studánka.

Rezervovat pobyt

 Běžky Jeseníky